|
В ПОМОЩ НА ПРЕДИЗБОРНИТЕ ЩАБОВЕ НА БСДП
ХРОНОГРАМА НА ИЗБОРНИЯ ПРОЦЕС ЗА МЕСТНИ ИЗБОРИ'2003 СЪГЛАСНО ЗАКОНА ЗА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ
1. Президентът на Република България насрочва изборите за съветници и кметове на основание чл.7, ал.1, утвърждава изборните книжа съгласно чл.7, ал.2 и назначава Централната избирателна комисия за местни избори (ЦИКМИ).
2. На основание чл.26, ал.1 ЦИКМИ назначава Общински избирателни комисии (ОИК) по предложение на кметовете на общините в срок до 40 дни преди изборния ден. Преговорите с политическите сили за формиране на ОИК се провеждат преди това.
3. ЦИКМИ регистрира партии и коалиции и изпраща на ОИК списък на регистрираните партии и коалиции (чл.41, ал.1 и 3) в срок до 40 дни преди изборния ден.
4. ОИК регистрира партии и коалиции в съответната община (чл.41, ал.1) в срок до 35 дни преди изборния ден. Партиите и коалициите представят удостоверение, че са регистрирани в ЦИКМИ за участие в изборите. Когато партии и коалиции участват в предизборни коалиции за местни избори в съответната община, различни от регистрираните коалиции в ЦИКМИ, удостоверение от ЦИКМИ се представя за всяка от тях. Предизборните коалиции представят решението за своето образуване, подписано то упълномощените представители на съответните партии и коалиции, образец от подписа на лицата, които ги представляват, и образец от печата, ако има такъв (чл.41, ал.2). ВНИМАНИЕ: При сключване на предизборни коалиции да се проверяват внимателно пълномощията на представителите на отделните партии. Без регистриране на БСДП в ОИК не може да се регистрират кандидати за кметове и съветници. Неспазването на срока за регистрация на партията до 35 дни преди изборния ден води до невъзможност за участието в изборите.
5. ОИК регистрира кандидатски листи в срок до 30 дни преди изборния ден (чл.42, ал.3). Регистрирането на кандидатските листи и кандидатите за кметове се извършва от ОИК в отделен регистър при представяне на следните документи:
- предложение от централното или друго упълномощено ръководство на партията, коалицията или на инициативния комитет в съответния избирателен район, подписано от определен брой избиратели;
- заявление от всеки кандидат, че е съгласен да бъде регистриран от посочилата го партия, коалиция или инициативен комитет;
- декларация за кандидата, че няма друго гражданство;
- СВИДЕТЕЛСТВО ЗА СЪДИМОСТ.
ОИК проверява служебно личните данни на кандидатите, ЕГН, адрес и датата на адресна регистрация чл.42, ал.1 и 2).
6. ОИК назначава Секционните избирателни комисии (СИК) най-късно до 35 дни преди изборния ден (чл.29). Предложение за СИК се прави от кмета на общината след консултации с ръководствата на местните ръководства на партии и коалиции. Всяка СИК се състои от: председател, зам.председател, секретар и до 4 члена.
7. ОИК регистрира нови листи на основание чл.44 не по-късно от 20 дни преди изборния ден. В случаите, когато е отказана регистрация или когато някой от кандидатите почине или изпадне в трайна невъзможност да участва в изборите, партията, коалицията или инициативният комитет, които са го посочили, могат да предложат за регистрация нова листа или нов кандидат, но не по-късно от 20 дни преди изборния ден.
8. ОИК чрез жребий определя поредността на изписването на кандидатите за кмет и кандидатските листи за съветници не по-късно от 20 дни преди изборния ден (чл.73 и чл.73а).
9. ОИК насрочва втори тур за изборите за кмет не по-късно от 7 дни след изборния ден (чл.27, ал.1, т.13). Нови избори се насрочват, когато няма избран кандидат.
Съществени моменти, които трябва да бъдат отчетени при преговорите за създаване на коалиция и участие в избирателния процес:
- Избори за кметове на населени места се правят при наличие на над 250 жители в съответното населено место.
- Кметовете назначават своите заместници и кметските наместници в населени места до 250 жители. Те не се утвърждават от Общинския съвет, както беше до сега.
- Изборите за кметове и съветници са два независими избора. Партия може да участва и в двата едновременно или само в един от тях. Една партия може да участва в различни коалиции за избор на кмет и за избор на общински съветници. Но една партия едновременно не може да участва в различни коалиции, в коалиция и самостоятелно в единия от двата избора.
- Кандидатите за кметове могат да бъдат включени в партийни листи за избор на общински съветници, ако са издигнати от инициативни комитети като независими кандидати. Забраната за участие в партийни листи и за издигане като партиен кандидат за кмет се отнася до служители на департизирани институции - съд, прокуратура, МВР, МНО и др. Такива кандидати могат да бъдат издигани само като независими.
- Ако кандидатурата за кмет на общината е издигната от коалиция от партии, то кандидатурите за кметове на населени места в същата община трябва да бъдат издигнати от същата тази коалиция. Не може партиите в коалицията или част от тях да издигат отделни кандидати за кметове на населени места.
- Подкрепата на независим кандидат от партия е доброволен акт, който не се регистрира в избирателния процес и има само морален характер. В случай, че се подкрепя независим кандидат за общински кмет, партията може да издига самостоятелни кандидатури за кметове на населени места в същата община.
- Няма и не може да съществува листа на независими съветници. Всеки независим съветник участва в изборния процес в конкуренция с останалите независими и с партийните листи. Не може едновременно да съществува кандидатура за независим съветник и той да бъде включен в партийна листа. В такива случаи ОИК касира кандидата.
- Всеки кандидат за кмет и кандидат за общински съветник може да има свои застъпници във всека избирателна секция. Ролята на застъпниците е важна за честността на изборния процес и не бива да се подценява.
В БСДП за местни избори'2003 ще бъде формиран предизборен щаб. Неясните въпроси в изборния процес можете да отправите към него. Телефонът на щаба ще бъде телефонът/факс на централата на партията.
|
|