|
НЕВИННИ ГРЕШКИ ИЛИ ПЛАНИРАНИ ЗАБЛУДИ
Удобното пренаписване на историята и фабрикуването на псевдофакти със задна дата бе нещо нормално за годините на комунистическия режим у нас. Отминаването на тези прояви със справедливо презрение не трогваше, обаче, авторите им и след години те спокойно се позоваваха на фалшификатите, за да градят следващите си тези. За съжаление тази тенденция се запази и има свои страстни почитатели и след 1989 г. Това налага да не подминаваме с мълчание дори и дребните наглед опити за заблуда, защото една лъжа, повторена сто пъти без ответна реакция, се превръща в утрешната истина.
До председателя на БСДП Йордан Нихризов, като към председател на БСДС, пристигна в средата на м.септември 2004 г. покана за участие в конгрес на Партия български социалдемократи. На бланката черно на бяло е посочено, че въпросната партия е член на Социалистическия интернационал от 1893 г. Очевидно никой не се смущава от факта на разминаването с решението на Софийски градски съд от 12.12.2002 г., където е записано, че същата партия е учредена на 21.09.2002 г. от 625 български граждани. Тези, които се опитват да откраднат миналото на БСДП, нямат притеснение, ако даже събитията се разминават с повече от век. Достатъчно е лъжата да се повтаря твърде дълго, за да повярват в нея всички непредубедени.
Как да отидеш на такъв конгрес, който като с машината на времето може да те отведе в неизвестна епоха и да се окажеш заобиколен от неидентифицирани субекти.
Това ни кара сега да поместим кратък материал под заглавие: “Коя е Българската социалдемократическа партия (БСДП) и за какво работят социалдемократите днес?”
КОЯ Е БЪЛГАРСКАТА СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКА ПАРТИЯ (БСДП) И ЗА КАКВО РАБОТЯТ СОЦИАЛДЕМОКРАТИТЕ ДНЕС?
Българската социалдемократическа партия (БСДП) е основана на 2 август 1891 г. на връх Бузлуджа. През 1903 г. широките и тесните социалисти окончателно се разделят. С имената на видните представители на БРСДП (ш.с.) Янко Сакъзов, Кръстю Пастухов, д-р Петър Джидров, Коста Лулчев са свързани въвеждането на 8-часовия работен ден в България (1919 г.), борбата срещу едноличния монархически режим след 19-майския преврат 1934 г. и отпорът срещу настъпващата тоталитарна комунистическа диктатура 1945 - 1947 г.
На 26.11.1989 г. седем социалдемократи, преживели комунистическите лагери и затвори, сред които д-р Атанас Москов, д-р Петър Дертлиев, инж.Груди Панчев възстановяват БРСДП (о). Пръв председател е видният социалдемократ, бивш секретар на Социнтерна д-р Атанас Москов. На конференцията на 5 януари 1990 г. БРСДП (о) възстановява своето първоначално име БСДП, председател става д-р Петър Дертлиев, а на 20 май 1990 г. е възстановено и членството на партията в Социалистическия интернационал. БСДП е учредител на СДС на 7 декември 1989 г. и участва като част от демократичните сили в изборите за VІІ Велико народно събрание.
След поредица от грешки на ръководството партията се разцепва и губи представителството си в парламента през 1991 г. По време на надигащата се икономическа криза, свързана с управлението на БСП (1995-1996 г.) и правителството на Жан Виденов, БСДП заема национално отговорна позиция и се включва в ОДС. Като партньор в ОДС, БСДП отново става парламентарна партия. С дейността на нейните депутати в 38-то ОНС са свързани измененията в Кодекса на труда и премахване на порочната практика на верижните срочни трудови договори, създаването на Закон за защита на потребителите и др.
В годините след възстановяването на БСДП, БСП е правила многократно опити да разцепи и погълне българската социалдемокрация, за да се намести на нейното място в международното поле, представяйки се за обновена социалдемократическа партия. През 1995 г. се извършва поредени опит за преврат в БСДП с искане за смъкване на д-р Дертлиев. Неуспелите в преврата тихо са приютени в БСП. След 1997 г. тактиката е сменена и ударът се насочва срещу хората, отстояли независимостта на партията. На 24-25 октомври 1998 г. се провежда 43-ия Извънреден конгрес, в който водените от инж.Груди Панчев – бивш Главен секретар, социалдемократи успяват да съхранят автентичната БСДП с избора на ново ръководство с председател Йордан Нихризов и програма, подчинена на принципите на евроатлантическата интеграция на България. С помощта на БСП, обаче, се нарояват в пресата абревиатури БСДП, които нямат законова регистрация, но техните лидери се кичат с името, едновременно карайки се помежду си и крадейки историята на Българската социалдемократическа партия.
На 44.тия си конгрес пред 2002 БСДП приема нова програма и окончателно провъзгласява своите приоритети и задачи. БСДП ще отстоява интересите на трудовите хора, на средния и дребен бизнес в България. Нейните Законови приоритети в 39-то ОНС са: облекчаване възможността работниците да получат своите заработени, но не изплатени заплати, разумни нива на патентния данък, семейно подоходно облагане, създаване гаранционен фонд за малки и средни предприятия, кредитните кооперации и др.
БСДП е партия, която по никакъв начин не е очернена с участие в корупция и престъпни далавери. На местните избори през 2003 г. тя издига като свои кандидати достойни личности с виждания и програми за развитие на общините. БСДП винаги е работила и ще работи срещу изкуственото противопоставяне на хората на леви и десни, както и за тяхното обединение, защото много често общинските държавните проблеми са общи. Целта на БСДП е не носталгията по миналото, а да се осигурят условия за по-добър живот в утрешния ден. Желанието е хората да живеят не в очакване на помощи, а честно от труда си тук в България. За това БСДП подпомогна създаването на Националната занаятчийска и предприемаческа камара и сключи споразумение с КНСБ за включване в своите листи на представители на синдикалното движение у нас. Защото членовете на БСДП знаят: ако искаме да постигнем нивото на европейските държави, където управляват социалдемократи, трябва да заложим на честните и образовани хора и на идеите на съвременната социалдемокрация.
ИЗПЪЛНИТЕЛНО БЮРО НА БСДП
|
|