|
Пресконференция след среща на ръководствата на всички партии от Синята коалиция.
Мартин Димитров, председател на СДС: Добър ден на всички. Днешната среща беше важна, за да се реши как да гласуваме по отношение на трите бюджета и взехме следните решения. По отношение на най-важния бюджет - републиканския бюджет, ще гласуваме въздържа ли се. С това ясно показваме увеличаване на дистанцията от ГЕРБ. Ние тази икономическа и бюджетна политика не я подкрепяме. Когато се чуе думата национализация и думите - увеличаване на данъците, Синята коалиция не може да подкрепя подобни решения. В тази връзка по отношение на бюджетите на НЗОК и НОИ ще гласуваме против като ясен сигнал, че това са антиреформаторски бюджети, които запазват статуквото и връщат България назад. Още от самото начало, от формирането на Синята коалиция ни ще подкрепяме реформите, такива, каквито ние сме правили и зад които можем да застанем. Когато виждаме точно обратните действия, ние сме категорично против, за да сме честни към българските граждани и към нашите съмишленици. Смятаме, че бюджета е особено рисков и очакваме 2011г. да има много проблеми и бюджетен дефицит вероятно над 3%.
Не на последно място се заяви желание от страна на всички партии в Синята коалиция за съвместно участие на следващите местни и президентски избори. Особено важно да запазим Синята коалиция и ако можем да я разширим, за да дадем право на избор на хората. Догодина Синята коалиция ще бъде алтернатива на всичко, което става в България. Единствената дясна алтернатива.
Петя Ставрева,Обединени земеделци : Политическа партия „Обединени земеделци" подкрепя становището на нашите партньори от Синята коалиция за гласуване въздържал се по отношение на републиканския бюджет за 2011г. Според нас, заложените средства и очертаните по този начин приоритети, няма да дадат възможност за осъществяване на необходимите реформи, които са изключително важни за България в този труден период на криза. Ще акцентирам върху бюджета в областта на земеделието, където не виждаме достатъчно средства. Факт е, че живеем в период на криза, но въпреки всичко сега е момента българските земеделски производители да получат необходимата подкрепа, нужна им за адаптиране към новите европейски реалности. Това, което е заложено като цифри не само няма да осигури необходимите доходи на българските фермери, но ще постави българското земеделие в трудна ситуация. Още повече, че сме период, в който дискутираме европейската подкрепа, бъдещето на подпомагането, което идва през фондовете от Брюксел, а ние не виждаме съобразяване с европейските приоритети в областта на земеделието и заложените средства в националния бюджет. Затова и нашата позиция е за разумно дистанциране за подкрепа на Бюджет 2011г.
Радан Кънев, член на Националното ръководство на ДСБ: Добър ден. Както чухте и от г-н Димитров нашата позиция по отношение на бюджета на Държавното обществено осигуряване е рязка, решението е да гласуваме против така внесения бюджет.
На първо място този бюджет противоречи на цялата законодателна рамка, в която е поставен в момента. Всички норми и идеи, които чуваме за частична национализация на пенсионните фондове, пенсионната реформа, която съвсем накратко в няколко точки, вчера представи премиера Борисов. Всичко това не е включено в разчетите на този бюджет, той е внесен в Народното събрание грешен. Няма как при това положение да го подкрепим.
На второ място, това е един бюджет, който превръща 2011г. в най-трудната година за започване на бизнес в България. Повишените осигуровки, повишените прагове за работна заплата, изключително неразумно повишените доходи за самоосигуряващите се лица заедно със заложените увеличени разходи за недвижимостти от среден тип, много странно наречени данък „Лукс", защото това е данък върху средната недвижимост в България, не върху луксозната. Всичко това прави 2011 годината, в която най-трудно някой ще започне бизнес, т.е. да осигурява себе си и да наема други хора. Наша позиция като десни партии, винаги е била, че докато хората не правят нов бизнес, не увеличават своя риск усилени инвестиции, не може да се говори за излизане от кризата. Т.е. това е един бюджет на запазване на България в кризата. Поради тази причина е и нашето решение да гласуваме против.
Захари Петров, председател на РДП: Решение на нашия колективен орган от началото на лятото е да не се подкрепя бюджет 2011г., ако заедно с него няма програма за промени. Нужна ли е промяна? Нужна е. Нужна е промяна и в селското стопанство, и в здравеопазването, и в образованието. Навсякъде са нужди промени, но те не се виждат през този бюджет. Голяма част от вас днес, а и утре ще разсъждават върху обявената пенсионна реформа от правителството. Вие видяхте червената и синята чертичка в тази пенсионна реформа, които показват бюджета на НОИ, да видяхте някъде графика на това как ще се променят пенсиите. Т.е. отново всичко, което се прави е насочено към бюджета, но не и към обикновения гражданин. Нашата позиция е, че тези малки бюджети не могат да бъдат подкрепени, а за републиканския бюджет да се гласува въздържал се.
Йордан Нихризов,председател на БСДП: От името на БСДП подкрепихме становището на нашите колеги от Синята коалиция за гласуване въздържал се на републиканския бюджет. Причината за това е свързана с начина, по който в момента се води политиката на България. В отсъствието на всякакви идеи за реформи, а що се отнася до социалната област, при наличието на панически мерки, които са разнопосочни и са насочени преди всичко към спасяване на настоящето положение, не гарантират бъдеще развитие на доходите на хората и ги остават в състоянието на една продължаваща бедност. Предложихме на нашите колеги пакет от идеи, които ще представят в Народното събрание като алтернатива на това, което предлагат в момента управляващите. Считаме, че за в бъдеще именно Синята коалиция е извора за алтернативни идеи за разумно управление на тази страна в противовес на това, което в последните години се предлага в нашия политически живот.
Борис Марков, член на НИС на СДС: Здравейте и от мен. Изключително съм щастлив, че днес от тази срещата на ръководствата на Синята коалиция, излезе не само единна позиция по отношение на Бюджет 2011, но се изразиха и становища за развитието на Синята коалиция и единното явяване на изборите. Желанието ни е свързано с това Синята коалиция да се откроява все по-ярко като алтернатива на случващото се в страната. Относно момента, в който се консолидира нашата позиция и тръгваме напред, нашият прочит на нещата е следният - в момента в България има един президент, който си търси партия и един готвещ се за президент, на който май не му трябва партия. В този смисъл нашата позиция ще става все по-силна и ярка и ще вървим напред заедно.
Иван Костов, председател на ДСБ: Първо ме подсещат да ви поздравя с Деня на будителите. Аз трябваше преди това заседание да отида да видя една експозиция в Националния исторически музей, така че изразявам признателност към хората, които са събудили чувството за нация в българите отново.
Аз искам да кажа, че всички колебания относно по-ярко изразена позиция срещу бюджета за 2011г или за по-меко поведение бяха изчистени по време на разговорите. Съвсем убедено ще гласуваме въздържа ли се по отношение на републиканския бюджет и много силно убедени против бюджетите на НЗОК и ДОО. Аз съм имал възможността да си кажа позицията и преди, така че няма да я повтарям. Искам да изразя нашето задоволство от обстоятелството, че всички колеги от Синята коалиция заявиха тук, че желаят да отидем заедно на следващите избори, да имаме свои кандидати, да намерим процедурата за излъчването им за всички изборни длъжности, включително за президент и вицепрезидент и така да се заявим като алтернатива. Искам да добавя само още едно нещо, което силно ме тревожи в бюджета на правителството, при целия недоимък, при положение, че реално в края на следващата година пенсиите ще се обезценят с 7%, защото това ще се случи. 3,% обезценяване през 2010г., 3,5% се планират през 2011г., пенсиите се планират неизменни, което означава, че в края на следващата година преди Коледа, пенсиите ще са намалели с повече от 7%. При положение, че това се допуска 152 милиона допълнително за най-съмнителната програма на Министерството на труда и социална политика - 152 милиона лв. увеличение на бюджета на Министерството на труда и социална политика за средства за социално подпомагане. Тук колегите анализираха направлението на тези средства, че е преди всичко купуване на гласове. Това е бюджет за купуване на гласове, аз и заради това не мога да подкрепя, а и колегите ми, този бюджет.
Мартин Димитров, председател на СДС: По време на обсъждането на бюджета на първо четене, дори хора от тройната коалиция признаха, че по време на управлението на ОДС в най-тежката криза, пенсиите бяха увеличавани с процента на инфлацията, това в момента не се случва. Това показва как като се правят реформи, остават пари, спестяват се пари и с тях могат да бъдат правени важни социални разходи, затова и казваме, че дясната политика е всъщност и най-социалната. Тя създава пари остава пари в бюджета, с които да могат да се правят и социални плащания. Не можем да приемем бюджета за подслушване в държавата да е по -голям от бюджета за култура, в тази тежка криза държавата трябва да има особено внимателно отношение към културата и образованието, а не да воюва с университети и други образователни институции. Реформите там трябва да бъдат правени и съчетани със запазването на много важни културни и образователни институции в държавата, което ще бъде основен приоритет на СДС и разбира се на Синята коалиция.
Въпрос: Как гледате на обявяването на президентския проект една година преди изборите?
Мартин Димитров, председател на СДС: Много се изненадах, когато видях ваши колеги да казват, че Първанов сега влизал в политиката, той отпреди 89г е в политиката и не е излизал оттам. Ние предпочитаме, обаче той да ги прави тези неща явно, а не да има Тройна коалиция, която той е създал, но не е там явно, по - добре да си застане начело на една такава лява прокомунистическа формация, да си я води открито да събере там олигарсите, които имат интерес да участват, за да е всичко ясно за обществото. Ние предпочитаме този вариант, не сме изненадани, очаквано е това, което става, но този проект не може да бъде демократичен, не може да бъде наш конкурент по никакъв начин.
Иван Костов, Мартин Димитров: По време на обсъждането на бюджета на първо четене, дори хора от тройната коалиция признаха, че по време на управлението на ОДС в най-тежката криза, пенсиите бяха увеличавани с процента на инфлацията, това в момента не се случва. Това показва как като се правят реформи, остават пари, спестяват се пари и с тях могат да бъдат правени важни социални разходи, затова и казваме, че дясната политика е всъщност и най-социалната. Тя създава пари остава пари в бюджета, с които да могат да се правят и социални плащания. Не можем да приемем бюджета за подслушване в държавата да е по -голям от бюджета за култура, в тази тежка криза държавата трябва да има особено внимателно отношение към културата и образованието, а не да воюва с университети и други образователни институции. Реформите там трябва да бъдат правени и съчетани със запазването на много важни културни и образователни институции в държавата, което ще бъде основен приоритет на СДС и разбира се на Синята коалиция.
Въпрос: Как гледате на обявяването на президентския проект една година преди изборите?
Мартин Димитров, председател на СДС: Много се изненадах, когато видях ваши колеги да казват, че Първанов сега влизал в политиката, той отпреди 89г е в политиката и не е излизал оттам. Ние предпочитаме, обаче той да ги прави тези неща явно, а не да има Тройна коалиция, която той е създал, но не е там явно, по-добре да си застане начело на една такава лява прокомунистическа формация, да си я води открито да събере там олигарсите, които имат интерес да участват, за да е всичко ясно за обществото. Ние предпочитаме този вариант, не сме изненадани, очаквано е това, което става, но този проект не може да бъде демократичен, не може да бъде наш конкурент по никакъв начин.
Иван Костов, председател на ДСБ: Първанов участва в последните парламентарни избори, през поставени политически формации, каквато беше „Лидер" и каквато беше РЗС, за която беше ясно, че беше създадена от ДАНС, така че той си е в политиката.
Въпрос: Бихте ли приели предложение за участие в правителството?
Иван Костов, председател на ДСБ: Моето мнение е, че Бойко Борисов в никакъв случай няма да предлага, на който и да било участие в коалиционно правителство. Това противоречи на неговото отношение към нещата, той не е способен на такива решения. Ако прави ремонт, то той ще бъде преди всичко да махне някой министър, но не и да променя модела за управление. Аз мисля, че Борисов се надява това управление да издържи до президентските избори.
Въпрос: Може ли да кажете според вас кои министри са за смяна?
Мартин Димитров: Все по-трудно ми е да отговоря, защото списъка нараства и по-удачно би било да ме питате кои са успешните министри. Забелязваме, че в последните дни, основен генератор на всички леви идеи е Тотю Младенов, включително идеите за национализация и тези за увеличаване на осигурителната тежест. Всичко, което прави ГЕРБ е да опитат да закърпят чувала - наречен Бюджет, за да изкарат догодина до местните и президентски избори.
|
|