|
Кюрдистан, каузата на един народ
В края на месец май 2015 г. делегация, в състава на която бяха председателя на БСДП Йордан Нихризов и члена на Изпълнителното бюро Николай Николов посети Кюрдистан. Посещението бе по покана на Демократическата партия на Кюрдистан В момента страната има статут на автономия в рамките на Ирак със собствен парламент, правителство и президент. С цел създаване на основа за партньорство с водещата политическа сила, бяха проведени срещи и разговори с нейния международния секретар Хемен Хаврами и с д-р Кемал Киркуки,- началник на връзките с обществеността на Демократическа партия на Кюрдистан и бивш председател на парламента.
Какво е общото между България и Кюрдистан? Освен в над 500-те думи с общ корен и значение, общи черти можем да открием и в отношението в исторически план на Великите сили към съдбата на двата народа. Както след нашето Освобождение от отоманско владичество през 1878 г ., така и в Кюрдистан след Първата световна война границите са чертали икономически и политически интереси, а не желанието на хората за самоопределение. Това десетилетия наред е създавало противоречия, често сподиряни от кървави конфликти, човешки жертви и емигрантски вълни към близки и далечни региони. В днешни дни емигранти от районите с кървави размирици на Близкия изток вече достигат и нашите граници, правейки ни неволно съпричастни към проблемите там.
Факт е, че в момента Кюрдистан е единствената стабилна преграда пред ширещия се на територията на Ирак и Сирия ислямски тероризъм. Причината за този ефективен отпор не се корени в доброто въоръжение или снабдяване на кюрдските бойци, напротив в това отношение терористите имат предимство, тя е във високия дух на един народ, който има и вярва в своята справедлива кауза.
Червено, бяло зеления флаг с жълто слънце в средата се вее гордо над много обекти днес в столицата Ербил. Патриотизмът е не само по медиите, но и в духа на обикновените хора. По-важното обаче е тяхното желание да изградят едно светско общество, в което религиозното противопоставяне да остане в миналото. В страна, където живеят големи общности мюсюлмани, християни, язиди, в регион, където привържениците на клонове на една и съща религия уреждат отношенията си с насилие, това е от особено значение. Естествено реализацията на един светски субект като пример за обществено устройство в тези земи би повлиял на процесите на емиграция, които прескачат континенталните граници.
Към изложените положителни страни на един подобен процес в Близкия изток могат да се прибавят и икономическите ползи, тъй като региона определено е богат на природни ресурси. За всичко това е необходимо разбиране и подкрепа от страна на международната общност за онези, които желаят да се опрат на волята на народа, на хората, които желаят да живеят свободни в своята родина.
ДО: РЪКОВОДСТВОТО НА
ДЕМОКРАТИЧЕСКА ПАРТИЯ НА КЮРДИСТАН
Чрез Dr. Kemal Kirkuki
Уважаеми Господа,
Поднасям от името на Българската социалдемократическа партия най-сърдечна благодарност за радушния прием на нашата делегация в Република Кюрдистан. Съжалявам, че спешни ангажименти, свързани с командировка в Италия ми попречиха да изразя своите почитания по- скоро след завръщането ни в България.
Благодарим за проявеното от Вас и институциите на Република Кюрдистан внимание. Вярвам, че ползотворните разговори ще поставят основата на едно дълготрайно сътрудничество между нашите две партии. Ние искрено подкрепяме справедливата кауза на народа на Кюрдистан и желаем тя да се увенчае с успех. Във ваше лице виждаме истински приятели, с които можем да работим съвместно в бъдеще в интерес на хората. Ще положим всички усилия да превърнем поетите ангажименти в дела в интерес на двете партии и на народите на Кюрдистан и България
Сърдечни поздрави!
Председател на БСДП
Йордан Нихризов
гр.София
08.06.2015 г.
|
|