|
Европеец ли е българинът?
Превръщането на държавата в частна фирма на крилете на популистките лозунги за свободен бизнес и неграмотните крясъци на частния сектор за демокрация, отведе българският народ до незавидната позиция на стадо овце, стригани и доени от овчари, влезли в политическият бизнес директно от ДС структурите, милицията, пожарната, спорта и напоследък журналистиката. Експерти в съответните сектори липсват, поради простата причина, че самите сектори липсват. Мъртва икономика, спекула, крадене, ,,усвояване’’ на европейски фондове и държавен рекет с примамката ,,10%”, са част от причините за последното място отредено ни в ЕС.
България спешно се нуждае от простички външнополитически искания, свързани с ,,Като искаш, трябва да дадеш”. Какво получи България изпълнявайки безропотно исканията на Брюкселската администрация? Нищо, освен чужди квоти. Превърната в консуматор на вредни вносни храни, неконкурентно производство, мизерни доходи и неконтролируема гигантска корупция, България трябва да заеме твърда, активна позиция относно ползите си от членството си в ЕС. Днес, Европа е разделена и европейската общост има нужда от единни политики, свързани с поставеното под въпрос оцеляване на този съюз.
Един основен жизнен минимум за всички европейски граждани би установил общоевропейски правила и би декларирал лоялност и солидарност от всички държави членки. Въвеждането на условия за европейска минимална работна заплата, ще реши редица проблеми с които се борят правителствата на локално ниво. Вътрешно кономическата миграция, обезлюдяването на отдалечени райони, демографските проблеми, както и правила за получаване на европейско гражданство ще поставят общи правила осигуряващи европейски регламент за всеки гражданин. Прескачайки администрацията, средствата отиващи директно при хората ще подпомогнат малкият и среден бизнес и съответно отделните икономики. С тази проевропейска идея за дългосрочна платформа, отстояваща позициите и правата на всички хора в ЕС, социалдемократите дават решения на редица проблеми. Модерната социалдемократическа мисъл разглежда един дълъг и продължителен процес на социални промени, който включва цяла система от етапи, ценности и реформистки преобразувания на обществото. Съвременните поддръжници на социалната демокрация има следните виждания:
- Смесена икономическа система, съставена главно от частна собственост, но и от субсидирани или притежавани от държавата програми за култура, образование, здравеопазване и други социални дейности.
- Широка система за социална защита (противодействие на бедността, справяне с безработица, осигурени пенсионна средства).
- Правителствени институции, които регулират частните компании с оглед опазване интересите на работещите, потребителите и за защита на конкуренцията. Широка система за социална защита( справяне с бедността и безработицата, гарантиране на пенсионни средства)
- Средно до високо данъчно облагане от прогресивен тип за осигуряване обезпечаване на правителствените разходи в съответните сектори и др.
Емил Емилов - 17.02.2019г
|
|