Начало
За нас
Контакти
Връзки
Българска
социалдемократическа
партия
 
 
   
Ръководство

Председател

Изпълнително бюро

ЦКРК

Национален комитет

Решения

Изпълнително бюро

Национален комитет

Конгреси

Национални конференции

Законодателна дейност

На БСДП в 39 ОНС

На БСДП в 38 ОНС

Предложения за законови промени

Становища и декларации

На партийни органи

На общински организации

Публичен регистър

Конференции и дискусии

Теоретични конференции

Материали за дискусия

Документи и членство

Как да стана член?

Програма на БСДП

Устав


На новите избори за общински съветници в община Сандански на 23.02.2025 г. подкрепете кандидатите на БСДП в коалицията „БСДП – ДПС“ начело с Аспарух Костадинов с бюлетина № 23 и преференция 102








 
Текуща информация / Социалдемократите за

Това сякаш беше вчера

ПАМЕТНИ БЕЛЕЖКИ ЗА ВРЕМЕТО НА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА БСДП
Крум Славов



Конференция на възстановената БРСДП /о/, проведена на 05.01.1990 г. в зала "България" в гр. София, която се превръща в Първа конференция на БСДП



Началото на есента на 1989-а  беше  доста горещо и то не само у нас. Разбира се, става дума в преносен смисъл за случващото се в Централна и Източна Европа /иначе студовете настъпиха скоро, но те не бяха препятствие за бурните процеси, бушуващи в т.нар. соцлагер/. Отваряха се граници, срутваха се стени и правителства – накратко, разпадаше се „Империята на злото“, а на комунистическата диктатура като че ли вече й пишеха некролога... Поне така ни се искаше и искрено вярвахме, че скоро ще се сбогуваме с българския комунизъм. /Е, както се оказа няколко години по-късно, въпросният комунизъм вероятно си беше отишъл, но бе забравил да прибере със себе си комунистите и ченгетата от Държавна сигурност. Много скоро една вечер те си легнаха като  верни синове на Партията, а на сутринта се събудиха като труженици на омразния, загниващ и загиващ капитализъм, новоизлюпени милионери, банкери, честни частници и добре облечени бизнесмени./


Именно в тази кипяща атмосфера на политически метаморфози, протести, митинги, шествия, „кадифени революции“ в някои „братски страни“ /но не и в България!/, половин месец след вътрешния преврат в БКП /10 ноември 1989 г./ по новините на БНР чух краткото съобщение за възстановяването на разтурената от комунистите след 1948-а опозиционна  партия БРСДП/о/.  Бяха посочени и имената на възстановителите – люде, оцелели след убийствата, лагерите и затворите на комунистическия режим, някогашни членове на младежката организация ССМ /Съюз на социалистическата младеж/  при БРСДП/о/.


Реших да звънна на баща ми във Варна. Бях запомнил имената на някои от възстановителите и ги казах на татко. Той ми отговори, че познава трима души – Руен Крумов Боналов, Михаил Петков /Мишел/ и д-р Петър Дертлиев. Подчерта, че има пълно доверие на първите двама и беше сдържан по отношение на д-р Дертлиев. Все пак ми препоръча да  отида на посочения в съобщението адрес /дома на Груди Панчев/, къдено първоначално беше започнало записване на желаешите да членуват в току-що възстановената партия, и да видя как стоят нещата.


Доколкото си спомням, беше 29 ноември с.г., когато позвъних на входа на апартамента на Груди Панчев. Отвори ми домакинът, а вътре освен него бяха още д-р Дертлиев, Мишел Петков, Руен Боналов, режисьорът Ангел Ахрянов /Джото/, Сашо Константинов. Представих се, както  заръча баща  ми, с трите си имена: Крум Димитров Славов. Настъпи пълна тишина, после някой /не помня кой/ попита имам ли нещо общо с известния стар социалдемократ Крум Славов. Отговорих, че съм негов внук. Тогава д-р Дертлиев пристъпи към мен, прегърна ме с насълзени очи и тихо каза: „Добре дошъл, сине!“ Почувствах се доста неловко, не съм свикнал да бъда в центъра на такова внимание, а и нямах никакви заслуги, освен фамилната връзка.


Така започна моята първа и последна партийна ангажираност. Бях кооптиран като член на КРК /Контролно-ревизионната комисия/ на партията. Тази комисия се оглавяваше от леля Виолина, дъщерята на  Коста Лулчев, а нейна заместничка беше Геновева Димитрова. Във временното ръководство /Изпълнителен съвет/ на партията освен председателят д-р Дертлиев влизаха Мишел Петков /зам.председател/, Груди Панчев /гл. секретар/, Димитър Куманов, Ангел Ахрянов, незабравимият ми приятел Кръстю Пастухов /Къци/ – внук на признатия лидер на българската социалдемокрация и държавник Кръстьо Пастухов, Сашо Константинов, Иван Пушкаров, Ганка Кольовска. Скоро към този състав бяха кооптирани д-р Александър Чирков и адвокатът Петър Корнажев.  По онова време заседанията на ИС и КРК се провеждаха в къщата на ул. „Московска“ № 41 /партера вдясно/, където преди години се помещаваше Студентската поликлиника. Понякога  на заседанията  присъстваха и хора, представяни от д-р Дертлиев като бивши членове на ССМ и експерти-консултанти в определени сектори – например Тодор Вълчев, който малко по-късно оглави БНБ, и непознатия за повечето от нас проф. Любен Беров. Както стана ясно след доста години, тези двама  експерти /а впоследствие и редица  членове  и лица, заемащи отговорни  постове в партията/ са се водили на отчет като сътрудници на ДС! Кой и защо ги е препоръчал на лидера на БСДП /това е името, което бе възприето единодушно на първата конференция на възстановената БРСДП/о/, състояла се в зала „България“ на 5 януари 1990-а и където д-р Атанас Москов, живият доайен на бълагарската социалдемокрация, бе избран за почетен председател на партията/, остана загадка, която д-р Дертлиев отнесе в гроба. И други въпроси останаха без отговор, за жалост, затова и днес е невъзможно да видим цялостната картина и да научим цялата истина за непрехождащия ни преход към нормална, демократична и правова държава.


През същия този  период /декември 1989-януари 1990/ бе започнало и обсъждане за подновяване на издаването на в.“Свободен народ“, като най-активен по темата беше Руен Боналов, който заедно с Цвети Иванов са били последните редактори на вестника до закриването му през 1947-а. В края на декември 1989-а напуснах редакцията на сп.“Космос“ и започнах работа в първия екип на седмичника „Свободен народ“, който също се помещаваше на „Московска“ № 41. По-късно през пролетта на 1990-а вестникът стана всекидневник, съставът се разшири, а за гл.редактор д-р Дертлиев /директор на вестника/ назначи Офелия Хаджиколева. Седалището на партията и редакцията на партийния орган се преместиха в сградата на ъгъла на ул. „Париж“ и ул. „Врабча“ /с вход откъм „Врабча“/.   
Общо взето, събитията в този период се застъпваха едно с друго: многохилядни митинги и нощни бдения, Кръглата маса, конгреси, конференции, подготовка за изборите през юни 1990-а за ВНС, бурни заседания на Националния координационен съвет на коалицията СДС. В „Синята коалиция“ /където се носеше славата на БСДП като организацията с най-голям брой членове/ вече започваха процеси на ферментация, боричкания, интриги и първи предателства. Но сериозните предизвикателства все още предстояха , все още властваха възторгът, ентусиазмът и великата вяра в свободата, в промяната към едно по-добро бъдеще  за  изстрадалата

България и  за всички нас.


София, януари 2025 г.
Крум Славов


Крум Славов

 
Текуща информация

Предстоящи събития

Социалдемократите за

Материали за дискусия

Пресцентър - съобщения

Избори

Избори

Избори 2015 - 2017

Партньорство

БСДС

СДА

Синдикати

Неправителствени организации

История

Историческо наследство

Вестник

Вътрешно-партиен бюлетин "Позиция

Вашето мнение

Ако желаете да изкажете вашето мнение направете го от тук.

Търсене

Тук можете да извършите търсене на материали по зададени от Вас ключови думи.

Встъпително обръщение на Теодор Данаилов Дечев, кандидат за кмет на София – Столична община от името на Българската социалдемократическа партия (БСДП)



НИЕ (кандидатите)! ВИЕ (избирателите)! ЗАЕДНО (за Стара Загора)!


Защо на Местните избори '2023 в община Раднево да изберем Местна Коалиция „Българска социалдемократическа партия (Земеделски Народен съюз)“ и № 68?"
Copyright www.bsdp.bg. All right resivet.
Темплейти