|
проект
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КООПЕРАЦИИТЕ (обн.ДВ, бр.113/1999 г., изм.бр.92/2000 г. и бр.98/2001 г.)
§ 1. В чл.8 се прави следното допълнение:
Ал.2 добива следното съдържание:
/2/ "Членството в кооперацията възниква от решението на Управителния съвет. То подлежи на утвърждаване от Общото събрание. При неутвърждаване на решението членството се прекратява от деня на Общото събрание."
§ 2. В чл.17 се правят следните изменения:
Ал.2 се изменя така:
/2/ "Ако не се явят необходимия брой членове, Общото събрание се провежда с един час по-късно, независимо от броя на присъстващите."
§ 3. В чл.20 се прави следното изменение:
В ал.1 изречение второ се заличава.
§ 4. В чл.58 ал.5 цифрата "3" става "2".
§ 5. В "Допълнителна разпоредба" се правят следните изменения и допълнения::
1. В ал.1 думите "ако искането за това е направено до 7 февруари 1993 г." се заличават.
2. В ал.2 след думата "правоприемници" запетаята се заличава и се добавят думите "кооперации или кооперативни съюзи", а думите "но незаличени кооперации" се заменят с думите "и заличени кооперации, по силата на отменени нормативни актове, без да е извършена ликвидация". Създават се второ и трето изречения със следното съдържание: "Възстановяване на дейността на кооперацията може да се извърши и само от 7 бивши член-кооператори или техни наследници. Неучаствалите в събранието могат да възстановят членството си с писмено заявление до Управителния съвет на кооперацията в 3-месечен срок от нейната регистрация."
3. В ал.3 в изречение второ след думата "липсват" се поставя запетая и се добавя израза "както и когато не е използван административния ред за връщане на имуществото по ал.1".
4. Ал.4 се изменя така:
/4/ "Държавата, общините, държавните, общинските и другите търговски дружества са длъжни в 3-месечен срок от влизане в сила на този закон да предадат кооперативното имущество на кооперациите и кооперативните съюзи, върнато им с индивидуални административни актове или съдебни решения на административните съдилища. В противен случай кооперациите и кооперативните съюзи имат право на принудително изпълнение по реда на чл.237 от Гражданския процесуален кодекс."
5. Ал.5 се заличава.
ВНОСИТЕЛ:
Йордан Нихризов
М О Т И В И
Към Проекта за Закон за изменение и допълнение на Закона за кооперациите
Предложените изменения и допълнения на Закона за кооперациите целят усъвършенстване на нормативната уредба. Необходимо е да се конкретизира момента на възникване на членството в кооперацията. Целесъобразно е да се подобри реда за провеждане на Общото събрание без да се правят излишни разходи за това.
Изключително важно е да се прецизира текста на § 1 от Допълнителна разпоредба, касаеща реституцията на иззетото и одържавено кооперативно имущество. Действащата разпоредба не улеснява, а обратно - блокира връщането на кооперативното имущество на кооперациите и кооперативните съюзи, които са възстановили дейността си. С нея не само не се даде легално определение на понятието "възстановена кооперация", но то въобще отпадна като понятие от Закона за кооперациите в сила от 01.01.2000 г. Така се създаде още по-голяма неяснота относно правния субект, на който по силата на закона се реституира кооперативното имущество и доведе до противоречива съдебна практика. С предлаганите промени в § 1 се цели това да бъде избегнато и тази празнота запълнена. С § 1, ал.1 от Допълнителна разпоредба на Закона за кооперациите - ДВ, бр.113/1999 г., се предвиди връщане по административен ред на кооперативно имущество само за съществуващи кооперации, които до 7 февруари 1993 г. са направили искане за това, без да се вземе предвид, че много кооперации се възстановиха след тази дата. Въвеждането на подобен преклузивен срок през 2000 г. е нарушение на правните принципи и на Конституцията на Република България, затова в проекта се предлага отпадане на този срок. Освен това в действащата разпоредба съществуват вътрешни противоречия, които предлагам да бъдат отстранени. Справедливо е кооперациите, които са били прекратени и заличени по силата на отменени нормативни актове, без да е извършена ликвидация, също да имат възможност да получат своето иззето одържавено имущество. Следва да се даде срок за доброволно изпълнение на административните актове и съдебните решения на административните съдилища, след който да могат принудително да бъдат изпълнявани.
ВНОСИТЕЛ:
Народен представител
Йордан Нихризов
|
|